Denníček: 16.7.2008

Rubrika: Denníček, Zobrazené: 32226
Už ma ten bratislavký starosta pekne serie.
Nechápem, prečo v hlavnom meste štátu s jedným z najväčších hospodárskych rastov na svete musíme chodiť po rozmlátených chodníkoch a jazdiť po rozmlátených cestách. Hnusné podchody s eskalátormi jazdiacimi podľa fáz mesiaca, pralesy načierno postavených bilbordov, pešie zóny obsypané tankmi hlavohrudí, a chodníky zmenšené "kaviarničkami" na šírku lepiacej pásky by mali byť uvedené v každom správnom propagačnom materiáli ako hlavné atrakcie tohoto (s prepáčením) mesta.

Mal som hlúpy pocit, keď som sa po návrate z Istanbulu (viď. "smradu ako v Carihradu") cítil na Bratislavských uliciach ako na smetisku. Obšťaté, ožuvačkované, ovajglované a psami obsraté mesto. Človek si zvykne aj na šibenicu, veru hej. Pokiaľ správne chápem činnosť mestského zastupiteľstva, pochopil som, že jeho hlavnou činnosťou je kšeftovanie s mestským majetkom (na to si stačí pozrieť zasadanie tohoto orgánu na TV Bratislava). Kam idú dukáty z predajov rôznych pozemkov, ktorých sa mesto veľkodušne vzdáva, namiesto toho aby na nich budovalo veci, o ktoré majú záujem občania a investorom nestoja za kšeft, nie je vidno. Froté sedadlá električiek nasiaknuté masťou a hepatitídou bezdomovcov, nám nevysvetlia na čo sa používajú prachy z reklamy do ktorých sú zabalené električky. (Prečo tu za rohom, v tom meste 60 km od Bratislavy, nemajú na električkách žiadne reklamy a napriek tomu sú čisté, zachovalé a presné?)
Zdá sa, že takéto prostredia väčšine obyvateľov našej veľkodediny nijako neprekáža, prečo by mal byť problém odhodiť na zem žuvačku, vajgel, paličku z nanuku alebo pohár od Ronalda Mekdonalda, keď v rodnej vieske sypú odpad toť hneď za plot, v lese do potoka?
Videl som v Istanbule čaty zametačov a umývačov ako piglujú mestský mobiliár. Stál som tam v nemom úžase. Pripadal som si hlúpo, ako lazník, ktorý očumuje pána čistiaceho si zuby. Takôto sa u nás vidieť nedá.
Európania v Oriente. My, z tej čistej, civilizovanej Európy.

Nehygienickosť nášho mesta, spolu s povestnou ľavorukosťou jeho dláždičov som považoval za obyčajnú nešikovnosť a nepraktickosť vedenia mesta. Keď dali vymeniť dlažbu na Hlavnom námestí (ozaj, kto má čo vydláždené kockami, čo tam boli predtým?), zaváňalo to už peknými dláždičškými kamarádšaftami. Takýchto parapodnikateľských pseudobudovateľských javov sa dalo vypozorovať voľným okom v našom meste viac.

Minulý týždeň mi ale kvapla posledná kvapka. Pán primátor sa rozhodol prezentovať potemkinovské referedum o prestavbe Starého Mosta. Potemkinovské v tom zmysle, že plebsu dal vybrať spomedzi troch variácií jedného návrhu od toho istého autora. Že ten návrh je provinčný, zaprdený a bez nápadu je jedna vec. Však ho nenavrhol architekt, ale projektant Miroslav Maťaščík. Nemám nič proti projektantom, nech stavajú dialničné obchvaty a mosty cez doliny v Psej Materi, ale som presvedčený, že most v absolútnom centre mesta by mal projektovať architekt. A to nie len taký hocijaký architekt, ale výborný architekt. Toto nie je žiadna železničná lávka cez potok. Som presvedčený, že architekt by mal byť vybraný v súťaži, najlepšie v medzinárodnej súťaži. Tak sa to robí v civilizovaných krajinách. Je mi zle, keď človek, ktorého som volil (jasné, že preto, že ako protikandidát bola nejaká neakceptovateľná kreatúra, nie pre jeho ryšavé chlpy pod nosom), nevie, prípadne nechce vedieť, ako sa takéto veci majú riešiť v civilizovanom hlavnom meste civilizovaného hlavného štátu. Kam sa podela diskusia architektov? Začala teraz, architektov zjavne niekto zámerne obišiel. Architekti si môžu búchať hlavy o svoje stoly a hlavný architekt mesta Štefan Šľachta, čoby nehrajúci kapitán, štatista, ktorý môže akurát tak filozofovať a trhať si bradu. Nepatrím k tým, čo si myslia, že ten zázrak sovietskych ženistov by tam mal stáť naveky. Myslím si, že teraz je čas na niečo naozaj pekné, odvážne a s vtipom. Niečo čoho estetika neexpiruje po pár desaťročiach. (V tomto zmysle je tento návrh dávno po záručnej lehote.) Koľko ešte bude príležitostí stavať most v centre mesta? Pán Ďurkovský sa tvári, že všetko už je vybavené, toto pseudoreferendum predhodil plebsu ako alibi. Ja si myslím, že my, domorodci, ktorí to tu napriek všetkému máme radi, by sme si nemali dať kadiť na hlavy a nemali by sme našich konšelov - nevedkov nechať vydýchnuť, kým celý tento trapas nezmetú zo stola.


Dá sa to urobiť aj hneď:

primatorba@bratislava.sk, namdytt@bratislava.sk, namcm@bratislava.sk, namkor@bratislava.sk, sluzbyobcanom@bratislava.sk, marketing@bratislava.sk


Petrícia za medzinárodnú architektonickú súťaž je >>>TU<<<.


Pre všetkých, ktorí majú záujem o INÉ hlasovanie: